Ryanair ir kitų bendrovių skrydžiai: patarimai keliaujant su vaikais

Natūralu, kad pirmą kartą skrendant su vaikais kyla nemažai klausimų ir dvejonių: su kokio amžiaus kūdikiu ar vaiku patariama skristi, ar tai saugu, ar mažylis sėkmingai ištvers skrydį ir visą laiką neverks ir t. t. Dažnai domimasi, kurios skrydžių bendrovių taisyklės ir sąlygos skrendantiems su vaikais palankiausios bei priimtiniausios. Tad šį kartą labiau akcentuojame Ryanair - bene didžiausios ekonominių skrydžių bendrovės – skrydžių su vaikais taisykles bei dalijamės patarimais, į ką atkreipti dėmesį, kad laikas laukimo salėje ir pats skrydis būtų kuo malonesni. 

Skristi su kūdikiais ir mažais vaikais nėra paprasta, ir tą supranta daugelis tėvų. Tačiau vadovaudamiesi paprastais patarimais išvengsite streso patys ir nuo jo apsaugosite ir mažylius, ypač tuo metu, kai lėktuvas kyla ir leidžiasi. Šiame straipsnyje susisteminome dažnai keliaujančių mamų patarimus.

Ryanair pigūs skrydžiai: pagrindinės taisyklės keliaujant vaikams

Ryanair pigūs skrydžiai neprieinami ką tik naujagimių susilaukusiems tėvams: kompanija neskraidina kūdikių iki 7 d. (imtinai). 

Kūdikiai (nuo 8 dienų iki 23 mėn. amžiaus) skrydžių metu turi sėdėti ant suaugusiojo kelių prisegant specialiu diržu arba sodinami į atskirą kėdutę. Jei keleivis – vyresnis nei 1 m., naudojama „Amsafe CARES“ vaiko tvirtinimo sistema. Tiesa, tokiu atveju 12–23 mėn. kūdikiui jau reikia užsakyti papildomą sėdimą vietą. Bet tada leidžiama vežtis ir 10 kg registruoto bagažo. 

Vienas suaugęs asmuo gali lydėti tik vieną kūdikį. 

Kūdikiams nesuteikiama galimybė turėti registruotojo ar rankinio bagažo. Palyginimui, nuo 2014 m. vidurio kūdikiams ir vaikams priklausė 5 kg nemokamo bagažo, tačiau bendrovė nuostatas pakeitė. Bet nemažai privilegijų išliko: pavyzdžiui, galima gabenti vežimėlį. Kaip numatyta Ryanair taisyklėse, tai gali būti visiškai sulankstomas arba dvigubas vežimėlis, kelioninė sistema arba kūdikio nešioklė. Ryanair pigūs skrydžiai vaikams – ypač saugūs.

Visus, jaunesnius nei 16 m. keleivius privalomai turi lydėti suaugusysis. Lydėjimo paslaugų kompanija neteikia.

Jei keliaujate su kita skrydžių bendrove, išsiaiškinkite, kokias taisykles ji taiko gabenant vaikišką įrangą bei kokių papildomų paslaugų galite gauti, jei keliaujate su vaikais. 

Pigūs skrydžiai Ryanair lėktuvais: kiek kas kainuos keliaujant su vaikais?

Keliaujant su kūdikiu (iki 24 mėn.) vienam mažyliui taikoma 20 €/£ priemoka. 

Vaikams nuo 2 m. jau reikia pirkti analogišką kaip ir suaugusiesiems bilietą bei mokėti visus papildomus mokesčius. Jei atgalinio skrydžio metu vaikui sueina 2 metai, reikia įsigyti skrydžio bilietą pilna kaina.  

Kartu skraidinantis kūdikio įrangą (pavyzdžiui, automobilinę kėdutę ar kelioninę lovelę), ne sunkesnę nei 20 kg, mokama 10 €/£ priemoka užsakant internetu ir 20 €/£ mokant oro uoste arba paslaugą užsakant per

rezervavimo centrą telefonu. Čia vėlgi taikoma panaši schema: pigūs skrydžiai Ryanair sistemoje gerokai brangsta užsisakius papildomų paslaugų ir ypač – tai atliekant paskutinę minutę. 

Dėl to tiek keliaudami vieni, tiek ir su vaikais visuomet skrydžiui užsiregistruokite internetu. Taip išvengsite stovėjimo eilėse ir sutaupysite nemažai laiko.

Su vienu suaugusiuoju gali skristi 4 vaikai nuo 2 iki 12 m. Suaugęs asmuo privalomai turės įsigyti vietą, kainuojančią 6 €, o kartu keliaujantiems vaikams už vietas 18–33 eilėse papildomai mokėti nereikės. Jei šiose eilėse vietų stinga, tokiu atveju nemokamos vietos vaikams skiriamos 11–15 eilėse. 

Kokių dokumentų prireiks skrendant su kūdikiais ir vaikais?

Tėveliai dažnai mano, kad, keliaujant su naujagimiu ar kūdikiu, užteks tik gimimo liudijimo, tačiau visais atvejais skrendant su bet kokio amžiaus vaikais ir kūdikiais privaloma turėti jų tapatybę patvirtinančius dokumentus – pasą arba asmens tapatybės kortelę. Šiuo metu vaikams iki 18 m. už paso išdavimą/keitimą reikia mokėti 21,5 €, o už asmens tapatybės kortelę – 4,3 €. Jei dokumentai gaminami skubos tvarka (per 1 arba 5 d. d.), jų kainos didėja. 

Dar rinkdamiesi skrydžių kryptis pasitikrinkite, ar toje šalyje galios asmens tapatybės kortelė, ar vis tik būtinai reikės paso. Pavyzdžiui, vykstant į dvi lietuvių pamėgtas šalis – Turkiją ir Egiptą – pasas būtinas. Ryanair pigūs skrydžiai šiomis kryptimis iš Lietuvos neorganizuojami: dažniausiai keleiviai skraidinami užsakomaisiais reisais. Vis tik dėl visa ko paminėsime ir vizų tvarką: turėkite omenyje, kad jei šalyje, į kurią vykstate, būtinos vizos, jų reikės ir bet kokio amžiaus kūdikiams bei vaikams.

Jei su vaiku artimiausiu metu planuojate skristi lėktuvu, būtinai pasitikrinkite, ar vaiko asmens dokumentai dar galioja: jei vaikas ikimokyklinio amžiaus, jo dokumentai galioja vos 2 metus. Vyresnių vaikų dokumentai jau galios 5 m. 

Be to, vykstant į ES šalis, vaiko dokumentai turi galioti dar bent 3 mėn. skaičiuojant nuo kelionės pradžios, o į kitas šalis – bent 6 mėn. Visuomet rekomenduojama pasitikslinti dokumentų galiojimo tvarką, nes net ir dėl menkiausių neatitikimų galite būti neįleisti į šalį, į kurią skrendate. 

Jei viešėdami užsienyje prarastumėte vaiko dokumentus, jis, kaip ir suaugusieji, į gyvenamąją šalį parvykti gali su asmens grįžimo pažymėjimu. Apsidraudžiant nuo visų nemalonių netikėtumų, tiek savo, tiek ir vaikų dokumentus reikėtų nuskenuoti ar nufotografuoti ir išsaugoti savo el. pašto dėžutėje, „Google“ diske ar kitoje virtualioje duomenų saugykloje. 

Jei vaikas keliauja su abiem tėvais, jokių apribojimų netaikoma, tačiau jei skrendama su vienu iš tėvų arba su lydinčiuoju asmeniu, tokiu atveju gali prireikti notaro patvirtinto vieno ar abiejų tėvų leidimo. 

Ryanair skrydžiai su mažais vaikais: dvi medalio pusės

Kaip ir kitų skrydžių bendrovių, taip ir Ryanair skrydžiai keliaujant su mažais vaikais – ypač patogūs. Užsienio tinklaraštininkės Anna Alboth („The Family Without Borders“) ir Laura Hamilton dalijasi teigiama patirtimi: viena iš jų pirmą kartą skrido su 3–4 mėn., o kita – vos su 4 savaičių amžiaus kūdikiais. 

Kai kurie kelerių metų vaikai jau yra aplankę net ir 30 šalių, tad didelis noras patirti naujų įspūdžių užkietėjusių keliautojų nesustabdo net ir tapus tėvais. 

Panašia patirtimi dalijasi ir vaizdo tinklaraštininkė Meg. O (https://www.youtube.com/watch?v=mJPrm34dZus), teigianti, kad keliauti su vaikais nėra taip paprasta, bet tikrai įmanoma! 

Internete labai dažnai galime rasti patarimų bent jau palaukti, kol vaikui sueis 3 m. Tačiau, kaip rodo tėvelių patirtis, su kūdikiais iki 6 mėn. keliauti paprasta, nes:

·        šeimoms su kūdikiais laipinant į lėktuvą suteikiama pirmumo teisė;

·        kūdikiai, ypač iki 6 mėn., vis dar daug miega, todėl didelė tikimybė, kad neilgo skrydžio metu kūdikis visą laiką pramiegos;

·        jei kūdikis žindomas, skrydis tampa dar paprastesnis, nes nereikia ieškoti, kur pagaminti ar pašildyti pieno mišinio, kartu vežtis visos galybės reikmenų, kurių prireikia maitinant kūdikį dirbtiniu maistu; bet kuriuo metu oro uoste ar ir pačiame lėktuve mama kūdikį galės pamaitinti; 

·        daugelyje oro uostų rasite specialius mamos ir vaiko kambarius, kuriuose kūdikiui patogiai galėsite pakeisti sauskelnes, pažindyti jį ir tiesiogiai ramiai atsipūsti prieš artėjantį skrydį.

Be to, Ryanair skrydžiai su kūdikiais patogūs tuo, kad tėvai gali rinktis, ar vaikelis sėdės ant kelių, ar specialioje kėdutėje ir pan.

Vis tik yra ir kita medalio pusė: yra teigiančių, kad kuo vaikas mažesnis, tuo jam sunkiau prisitaikyti prie kintančių sąlygų: mikroklimato ir temperatūrų skirtumų, kitokio dienos režimo, didesnio nei įprastai nuovargio ir t. t. Be to, kūdikių iki 6 mėn. klausa dar galutinai nesusiformavusi, tad kintantis slėgis gali sukelti problemų. 

Pasisakančiųjų prieš skrydžius su kūdikiais nuomone, geriausia skristi jau su sąmoningu 3 m. ir vyresniu vaiku. 

Pagrindiniai argumentai, kodėl reikėtų skristi su 3 m. ir didesniais vaikais:

 • tokio amžiaus vaikas jau valgo tą patį, ką ir tėveliai, todėl nereikės rūpintis atskiru meniu, šildyti maisto, plauti buteliukų ir t. t.;
 • ūgtelėję vaikai jau supranta, koks elgesys yra tinkamas tiek oro uoste, tiek ir lėktuve: jie nebėgios po lėktuvą tada, kai negalima, luktelės, kol į lėktuvą įlips ir iš jo išlips ir kiti keleiviai ir t. t., todėl tėvams bus kur kas paprasčiau nei skrendant su 1–2 m. vaiku;
 • ·mažesnė sveikatos problemų rizika.

Patarimai, kaip pasiruošti skrydžiui 

Būkite geros nuotaikos ir pozityviai nusiteikę 

Bene svarbiausia užduotis tėvams – pasistengti nestresuoti ir atsipalaiduoti. Labai dažnai tėvai nusiteikia pačiam blogiausiam scenarijui ir mano, kad vaikas visos kelionės metu verks ir erzins kitus skrydžio dalyvius. Tad kokia nuotaika prieš skrydį lydi jus, tokia lydės ir vaiką – mažieji greitai perima tėvų emocijas ir viską supranta daug geriau, nei mums atrodo.

Paruoškite vaiką skrydžiui 

Dar gerokai prieš skrydį su jau paaugusiu vaiku (nuo 2–3 m.) pradėkite apie tai kalbėtis: 

 • aiškinkite, kas ir kur vyks iki skrydžio ir jo metu;
 • kai eisite pasivaikščioti, parodykite danguje skrendančius lėktuvus;
 • pasakokite apie naują patirtį – tegul vaikas skrydžio laukia nekantraudamas ir susidomėjęs;
 • galite netgi sukurti pasaką apie skrydį: kur keliausite, ką patirsite, kokie iššūkiai jūsų lauks ir kaip sėkmingai juos įveiksite bei mėgausitės keliavimo džiaugsmais;
 • jei gyvenate arba skrisite iš Vilniaus, galite nuvažiuoti ar prieš skrydį apsilankyti lėktuvų stebėjimo aikštelėje – kylančius ir besileidžiančius lėktuvus galėsite stebėti saugiai ir visiškai nemokamai;
 • atvykę į oro uostą su vaiku pasivaikščiokite – leiskite jam apžiūrėti aplinką ir nuodugniai ištyrinėti viską, kas mažyliui įdomu. 

Jeigu skrisite su kūdikiu, pabandykite ieškoti skrydžio dieną tokiu metu, kai kūdikis dažniausiai miega, arba vakare – irgi panašiai tada, kai guldote mažylį nakties miegui. 

Pasiimkite maisto ir gėrimų, kurių gali prireikti kelionėje

Dar viena sėkmingo skrydžio prielaida – pasiimti visko, ko tik gali reikėtų laukiant skrydžio ir jo metu: maisto (nepamiršti ir vaiko mėgstamų užkandžių), vandens, pakaitinių drabužėlių, drėgnų servetėlių ir pan. Jei ilgokai teks lakti skrydžio ar jis vėluos, nereikės per daug nerimauti ir ieškoti, kur oro uoste nusipirkti kūdikiui tinkamo maisto. 

Beje, keliaujant vaikams maisto ir skysčių kiekis neribojamas, tad tėveliai, atsižvelgę į skrydžio trukmę, turėtų apskaičiuoti, kiek apytiksliai prireiks pieno mišinio, arbatėlės, tyrelių ir pan. Vaikiškų gėrimų ir maisto nereikia pakuoti ir į plastikinius maišelius.

Pasiimkite priemonių, padėsiančių užimti vaiką skrydžio metu

Taip pat reikėtų pasiimti ir mažylio mėgstamų žaislų: jau net kai kurie 6 mėn. kūdikiai vienus žaisliukus mėgsta labiau, o kitiems skiria kur kas mažiau dėmesio. Mylimiausias vaiko meškiukas ar lėlytė, migdukas ar pagalvėlė padės vaikui nurimti, o ir pats lėktuvo salonas taps gerokai jaukesnis. Beje, tai gali būti net ir ne žaislas: kai kurie vaikai turi mėgstamiausius karolius, čiulptuko laikiklius, skepetaites ir panašius daiktus, be kurių jie – nė iš vietos, todėl mažylio daiktus dėti reikėtų ypač kruopščiai. 

Šiuos daiktus galima pasiimti į lėktuvo vidų kartu su rankiniu bagažu. Tiesa, rankiniame bagaže draudžiama vežti žaislinius šautuvus, tad tėvai turėtų į tai atkreipti dėmesį.

Kokios priemonės dar tiks užimti vaiką skrydžio metu?

 • Vaikiškos knygutės. Labai tinka tiek paprastos, tiek ir įvairios veiklos ar lipdukų knygelės. 
 • Interaktyvi ar magnetinė piešimo lenta. Paprastų piešimo priemonių (pavyzdžiui, flomasterių, pieštukų ar kreidelių) į lėktuvą imti nepatariama, bet magnetinės ir panašios piešimo lentelės puikiai tiks. 
 • Planšetinis kompiuteris ir telefonas. Jei skrydis ilgas ir bus vis sunkiau sugalvoti, kuo užimti vaiką, kraštutiniu atveju tiks ir planšetė arba telefonas: galėsite tiek piešti, tiek žiūrėti filmukus ar pažaisti žaidimą. 

Dažniausi vaikų negalavimai skrydžių metu 

Norime to ar ne, skrydžių metu tiek vaikai, tiek ir suaugusieji patiria didesnių ar mažesnių negalavimų. Dažniausiai vaikams pasitaikantys negalavimai:

 • užgulusios ausys, jų skausmas;
 • pykinimas ir vėmimas dėl turbulencijos;

Ką daryti, kad vaikui skrydžio metu neužgultų ausyčių?

 • Kūdikiams: lėktuvui kylant ir leidžiantis reikėtų duoti žįsti krūtį, iš buteliuko su čiulptuku pasiūlyti atsigerti mišinuko, arbatėlės ar paprasto vandens, pasiūlyti čiuptuką. 
 • Vaikams: nuo ausyčių užgulimo padeda čiulpiami saldainiai, kramtomoji guma, gėrimas mažais gurkšneliais. Taip pat vaikas gali išpūsti žandus, pūsti balioną. 

Jeigu vaikas serga sloga, prieš skrydį į abi nosies landas reikėtų įlašinti nosies gleivinės paburkimą mažinančių lašų (lašų kiekis – pagal rekomendacijas informaciniame lapelyje). 

Jeigu per parą po skrydžio vaikui vis dar skauda ausis, nosį, jis girdi pašalinius garsus – ūžimą, cypimą, spengimą ar traškesį ar dar blogiau – pastebima kraujo, nedelsiant reikėtų kreiptis į medikus. 

Kaip išvengti pykinimo? 

Prieš skrydį ir viso skrydžio metu vaikui duokite gerti tik negazuoto vandens. Sultys, saldūs vaisvandeniai, karštas šokoladas iš kavos aparatų ir panašūs gėrimai netiks. 

Taip pat prieš skrydį vaikui nereikėtų duoti riebaus ir saldaus maisto, dažniausiai sukeliančio pykinimą skrydžio metu.

Apskritai su maistu persistengti nereikėtų: nepulkite traukti sumuštinių ir kitų užkandžių iš krepšio vos atvykę į oro uostą ar įlipę į lėktuvą. Geriau vaikui duoti po truputį lengvai virškinamo maisto.

Norint išvengti pykinimo, gali padėti mėtinė kramtoji guma ir mėtiniai saldainiai. Beje, jie gali padėti ir apsaugoti ir nuo ausų užgulimo. Jei praėjus parai po skrydžio vaikas vis dar vemia, taip pat nedelsdami kreipkitės į medikus.

Saugumas ir judėjimas skrydžio metu 

Vaikams diskomfortą skrendant dažnai sukelia kuriam laikui apribotos judėjimo galimybės, nepažįstama aplinka, svetimi žmonės, šurmulys ir pan.

Laiką iki skrydžio praleiskite judėdami – vaikas po laukimo salę gali pabėgioti, pamėtyti nedidelį kamuoliuką ir pan. Kuo aktyviau praleisite laiką iki skrydžio, tuo labiau vaikas išsikraus, pavargs ir jam tiesiog bus lengviau iškęsti tas kelias valandas skrydžio. 

Kylant ir leidžiantis bei turbulencijų metu vaikas, kaip ir suaugusieji, privalo segėti saugos diržą. Ryanair taiko analogišką skrydžių saugumo politiką, kaip ir kitos skrydžių bendrovės: visiems keleiviams lėktuvui kylant, leidžiantis ir šviečiant saugos diržo ženklui diržus segėti yra privaloma. Po pakilimo, kai jau bus saugu ir saugos diržų simbolis užges, su vaiku galėsite šiek tiek pasivaikščioti, pavyzdžiui, nueiti į tualetą ar tiesiog pamankštinti kojas greta savo vietų. 

Naujienų prenumerata

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį ir kiekvieną savaitę savo el.pašte sekite geriausius skrydžių pasiūlymus.

Prenumeruoti